TakMedia - jedną z najlepszych agencji SEO/SEM w Polsce

TakMedia - jedną z najlepszych agencji SEO/SEM w Polsce

10 ważnych powodów, dlaczego warto prowadzić blogi firmowe

Każdy, kto prowadzi firmę i myśli poważnie o pozyskaniu jak największej ilości klientów powinien prowadzić blog firmowy. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto prowadzić taki blog:

 1. Budowanie marki i pozycji firmy

Kim jesteś? Na czym się znasz? Dlaczego klient ma wybrać właśnie Ciebie? Właśnie dlatego, że posiadasz wiedzę i w dodatku jesteś skłonny się nią dzielić na swoim blogu. W dzisiejszych czasach musimy docierać do jak największej liczby klientów, przedzierając się przez gąszcz informacji internetowych i wygrywając z konkurencją w Internecie. Jak już do nich dotrzemy, musimy z kolei pokazać, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy, że znamy się na tym, i to właśnie opisujemy na swoim blogu. Dzięki temu potencjalni klienci mogą powiedzieć, że nie tylko słyszeli nazwę firmy, ale również czytali informacje znajdujące się na stronie. Dajmy się poznać!

Pamiętaj: Tworzenie wizerunku eksperta wymaga fachowych i merytorycznych treści oraz specjalistycznych porad. Samo prowadzenie bloga nie wpłynie na nasz wizerunek. Natomiast poprzez wiedzę zawartą w artykułach, jak najbardziej zbudujemy pozycję lidera w danej branży.

 1. Pozyskiwanie klientów

Za pomocą profesjonalnego bloga pozyskamy większą ilość klientów. Jeżeli klient będzie miał wybrać firmę X, o której niewiele wie, lub firmę Y, o której również niewiele wie, ale która prowadzi bloga z fachowymi poradami – gwarantuję Ci, że wybierze tą drugą firmę. Umieszczanie artykułów oznacza, że przedsiębiorstwo istnieje, że jest w nim ktoś, kto angażuje się w swoją pracę, że zależy mu na klientach. Na blogu powinniśmy dodawać zdjęcia, konkursy, ciekawostki, porady – wszystko, co jest ważne dla nas i może być ważne dla naszych potencjalnych odbiorców.

 1. Źródło informacji

Jeżeli chcemy, aby blog był dla klientów źródłem informacji, musimy powoływać się na rzetelne dane, wstawiać recenzje, zestawienia, rankingi, które uwiarygodnią nasze zainteresowanie tematem. Opinie klientów będą z kolei dla nas drogocennym źródłem informacji, czy to jest to, czego klienci oczekują. Możemy tam umieszczać dokładnie to, co chcemy, aby klient zapamiętał i na co zwrócił uwagę.

 1. Reklama

Blog firmowy to również nasza własna reklama. Możemy na nim umieszczać treści, które przyciągną klientów, ale pamiętaj, nic na siłę. Nachalna promocja w każdym wpisie zostanie źle odebrana. Na blogu reklamujemy się poprzez profesjonalne wpisy, a nie -reklamujemy się w każdym wpisie. Ale oczywiście informacje o nowej ofercie umieszczamy obowiązkowo!

Dodatkowo oprócz tego możesz opowiedzieć klientom o sobie, o swojej firmie, o pracownikach, o planach, o tym, czym się aktualnie zajmujesz. Jeżeli potrafisz w ciekawy sposób się zaprezentować, to z pewnością zostanie to zapamiętane i docenione przez klientów. Zawsze zwracamy uwagę na to, co jest oryginalne, interesujące, warte poświęcenia naszego czasu.

 1. Pozycjonowanie

Google promuje każdą świeżą treść, należy więc jak najwięcej i jak najczęściej zamieszczać artykuły na stronie. Za pomocą tekstów generujesz ruch i przyciągasz potencjalnych klientów, którzy przy okazji wzmacniają pozycję Twojej firmy w wyszukiwarkach. To takie samonapędzające się koło. Im częściej strona jest aktualizowana, i im więcej jest tam nowych treści, tym lepiej będzie postrzegana przez Google – sieciowy gigant na pewno dostrzeże Twoje wpisy i uzna firmę za aktywną i rozwijającą się. Dodatkowo regularnie aktualizowany blog zdecydowanie wpływa na pozycjonowanie oraz zwiększy ilość odwiedzin na Twojej stronie internetowej, co wpłynie na jej pozycję oraz na promocję Twojej firmy w Internecie.

 1. Dialog z klientami

Pod tekstami możesz udostępnić komentarze dla klientów. To nowoczesny sposób na kontakt z odbiorcami. Pamiętaj, jeżeli ktoś zada pytanie na forum, absolutnie musimy na nie odpowiedzieć. To pokaże, że jesteśmy czujni, wrażliwi na problemy potencjalnych kontrahentów, a dodatkowo chętni do pomocy. Równocześnie dzięki temu poznamy oczekiwania naszych klientów.

 1. Poznanie swoich klientów

Tak naprawdę blog daje możliwość poznania naszych odbiorców, ich problemów, oczekiwań, punktu widzenia. To jest nieocenione źródło wiedzy. Na tej podstawie możemy budować całą swoją strategię marketingową, tworzyć nowe usługi, wprowadzać nowe towary zgodne z oczekiwaniami klientów. Bez tej wiedzy będziemy działać tak, jak nam się wydaje, że powinniśmy to robić, co często prowadzi do nietrafionych pomysłów i stagnacji lub wręcz spadku obrotów.

 1. Zwiększanie potencjału SEO strony

Dzięki wpisom na blogu można budować tzw. długi ogon fraz kluczowych. Są to frazy, które klienci piszą w wyszukiwarce, jak chcą znaleźć albo firmę albo określone informacje. To mogą być bardzo ogólne i krótkie frazy, na przykład „biuro tłumaczeń” albo długie, zoptymalizowane oczywiście pod względem zainteresowania, jak „najlepsze biuro tłumaczeń w Krakowie”.

 1. Pozyskiwanie i udostępnianie linków

Jeżeli Twój blog będzie naprawdę ciekawy i profesjonalny, możesz się liczyć z tym, że linki do Twoich artykułów lub strony zaczną być udostępniane na innych forach, co znacznie rozszerzy zasięg Twojego bloga i dzięki temu pozyskasz jeszcze szersze grono klientów.

Oprócz tego również na Twojej stronie klienci, którzy będą wstawiali komentarze, mogą wstawiać linki do podobnych stron. Przekierowania do innych profesjonalnych artykułów wbrew pozorom nie tylko nie osłabią, ale i wzmocnią Twoja pozycję, ponieważ klienci dzielą się przede wszystkim fachowymi poradami. W związku z tym Twój blog, dzięki tym linkom stanie się jeszcze bardziej ekspercki. Będzie zawierał Twoje wartościowe treści oraz informacje z innych opiniodawczych stron.

 1. Budowanie bazy mailingowej

Umieszczanie treści na blogu to wysyłanie informacji do grona naszych odbiorców. Możemy informować ich o wszystkich nowych promocjach, produktach, inicjatywach. Polecane są promocje, konkursy z ciekawymi nagrodami, profity za polecenie. Pamiętaj: zadowoleni klienci to dla Ciebie najlepsze źródło promocji!

Co trzeba wziąć pod uwagę zanim zaczniemy pisać bloga?

Prowadzenie bloga przynosi mnóstwo korzyści, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale wpływają na całą działalność firmy w dłuższym czasie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jego pisanie, musisz również pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

 1. Na pisanie bloga musisz mieć czas. Treści wstawiane na niego powinny być profesjonalne i dobrze przygotowane. Klient od razu wyczuje rzetelność i doceni Twoje starania.
 2. Blog musi być pisany systematycznie. To daje klientom pewność, że firma funkcjonuje, ma się dobrze, i że stoją za nią autentyczni ludzie. Poza tym, jeżeli chcemy kogoś zainteresować naszą firmą, to nie możemy go potem zostawić z niczym. Jeżeli nie znajdzie u nas nowych treści, szybko przejdzie do konkurencji.
 3. Zawsze odpisuj klientom. Nie możesz nie mieć czasu lub ochoty na dyskusje z kontrahentami. Jeżeli chcesz ich w ogóle mieć i są dla Ciebie najważniejsi, to tak właśnie należy ich traktować.
 4. Jeżeli nie masz czasu lub cierpliwości do prowadzenia bloga, możesz jego pisanie powierzyć komuś innemu. Ważne tylko, aby czuwać nad tym, co jest publikowane, bo jak pisaliśmy wcześniej, na szali stawiasz swój wizerunek.

 


 


Brak ocen
Chwileczkę...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email