TakMedia - jedną z najlepszych agencji SEO/SEM w Polsce

TakMedia - jedną z najlepszych agencji SEO/SEM w Polsce

5 wskaźników Google Analytics, które powinien znać każdy.

Google Analytics to aplikacja mierząca kondycje Twojej strony. Tak jak narzędzia do pozyskiwania ruchu (Facebook, Google Adwords, narzędzia email marketingowe) mają za zadanie sprowadzić ruch na Twoją stronę, tak Google Analytics ma ocenić jego jakość. Jeśli chcesz świadomie korzystać z narzędzia, musisz znać kilka podstawowych wskaźników, bez których solidna analiza danych jest w zasadzie niemożliwa. Zaczynamy.

Strony/Sesje.

Wskaźnik informuje Cię, ile stron przegląda użytkownik w czasie jednej sesji. Na logikę, im więcej stron użytkownik przegląda tym lepiej, ponieważ bardziej angażuje się w Twój przekaz. Praktyka pokazuje, że niekoniecznie. Przeglądanie kilku zakładek np. w przypadku e-commerce może oznaczać, że użytkownik szuka określonego produktu, ale nie może go znaleźć. Podobnie, może szukać konkretnej informacji na stronie ale jej nawigacja jest skomplikowana i w rzeczywistości użytkownik się po prostu zgubił.

Czas przebywania na stronie.

Czas przebyty na stronie pokazuje, ile czasu użytkownik spędził na danej zakładce lub stronie. W przypadku blogów to często jedna z najważniejszych konwersji, ponieważ wskazuje, że użytkownik faktycznie przeczytał post. Ta informacja może być jednak myląca, ponieważ komu się nie zdarzyło po prostu odpalić strony, pójść do toalety a potem na nią wrócić i zaraz wyjść? I czy taki użytkownik jest naprawdę „zaangażowany”? 😉 W takim przypadku warto zainteresować się specjalnymi tagami, które mierzą, do którego momentu użytkownik scrollował stronę.

Współczynnik i ilość konwersji.

Konwersja jest niczym innym, jak najważniejszym celem, do którego prowadzą wszelkie działania marketingowe w sieci. Konwersją może być sprzedaż, spędzenie czasu na stronie przez określoną ilość minut, czy wysłanie zapytania ofertowego lub pobranie e-booka. Dzięki Google Analytics możesz zbadać, w jaki sposób realizowana jest konwersja na Twojej stronie i które etapy musisz poprawić, aby móc zwiększyć ilość konwersji, a tym samym – ilość osiąganego celu.

Współczynnik odrzuceń.

Współczynnik odrzuceń stanowi % osób, które weszło na stronę a potem z niej wyszło, nie podejmując żadnej wartościowej akcji, np. przejście na kolejną stronę, dokonanie konwersji itp. Tu jest jednak haczyk. Wysoki współczynnik odrzuceń dla sklepu internetowego jest złym znakiem ale dla bloga niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ najważniejszą czynnością, jaką może wykonać użytkownik na blogu jest przeczytanie danego artykułu, co nie wymaga konkretnej akcji, tzn. kliknięcia. Z tego też względu, Google Analytics może zaliczyć taką sesję, jako opuszczenie strony, a w rzeczywistości użytkownik po prostu przeczytał artykuł, który go zainteresował, dowiedział się, czego chciał się dowiedzieć i wyszedł.

Nowi użytkownicy vs. Wszyscy użytkownicy.

Jeśli zauważysz, że zwiększa się ilość nowych użytkowników względem pozostałych to może oznaczyć, że coraz więcej osób dowiaduje się o Twojej marce w sieci. Jednak może też oznaczać, że słabo radzisz sobie z budowaniem więzi między klientami, czytelnikami, to znaczy – nie potrafisz ich zaangażować w swoją markę, aby do niej wracali. Wszystko zależy od miejsca i celów, jakie stawiasz przed swoją marką. Jeśli niedawno brand zaliczył swój debiut na rynku, logiczne jest, że chcesz, aby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało. Jeśli jednak zależy Ci np. na zwiększeniu liczby stałych czytelników, warto by było zastanowić się nad większym dostosowaniem treści do odbiorców, aby częściej do Ciebie wracali i zostawali na dłużej.

Podsumowanie

Powyższe zestawienie stanowi oczywiście pewną podstawę. Niebawem przekonasz się, że ilość wskaźników jest znacznie większa a co najważniejsze – w jaki sposób możesz je wykorzystać, aby rozwijać swój biznes online. Najlepsza droga to edukacja i testy, testy, testy. Bądź na bieżąco z naszym blogiem i dowiaduj się, jak dostosować swojego Google Analytics’a, aby wyciągnięte wnioski zastosować do zwiększenia sprzedaży, odwiedzin, pobrań i innych konwersji.

Ocena: 5.0/5. 1 ocena.
Chwileczkę...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email